Propozycja na weekend - Rzym - drugi dzień zwiedzania

14 września

Na drugi dzień naszego pobytu w Rzymie zaplanowałam wizytę w Watykanie. Czy wiedzieliście, że to najmniejsze państwo-miasto świata zajmuje powierzchnię zaledwie 44 hektarów! Ponadto dane z 2017 r. wskazują, że zamieszkuje go jedynie 1000 osób. Watykan jest siedzibą najwyższych władz kościoła katolickiego. Jest to monarchia teokratyczna, gdzie władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą sprawuje papież, wybierany dożywotnio na konklawe - Kolegium Kardynałów.

Do Watykanu kierujemy się aleją via della Conciliazone, która łączy Zamek Świętego Anioła z Placem Świętego Piotra. Już z oddali widać kolejkę do Bazyliki, która jest otwarta codziennie od kwietnia do września w godz. 7:00-19:00, a od października do marca w godz. 7:00-18:00. Wybierając się do Bazyliki Św. Piotra musimy pamiętać o odpowiednim stroju. Nie wejdziemy w szortach, mini spódniczkach czy bluzkach na ramiączkach. Zakryte muszą być ramiona i kolana, zarówno u pań jak i panów. Zostaniemy również poddani kontroli bezpieczeństwa. W kolejce trzeba oddstać około 45 minut. Na początku swoje kroki skierowaliśmy do Kaplicy Świętego Sebastiana, gdzie po beatyfikacji  Jana Pawła II została przeniesiona trumna ze szczątkami papieża. Znajdziecie ją po prawej stronie od wejścia, tuż za Pietą Michała Anioła (słynną rzeźbą matki boskiej trzymającej na rękach ciało Chrystusa). Wnętrze Bazyliki utrzymane jest w klimacie epoki barokowej i renesansowej. Zdobią ją piękne malowidła i rzeźby. Niestety część turystów szybko zapomina, że jesteśmy w kościele i zachowuje się dość frywolnie.
Kolejnym elementem naszego zwiedzania była wizyta w Muzeach Watykańskich, na które składa się zbiór dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Bilety kupicie tutaj. Zróbcie to obowiązkowo przed przyjazdem. Podobnie jak w koloseum unikniecie olbrzymiej kolejki. Liczne obrazy, rzeźby i bogato zdobione pomieszczenia przeniosą Was w czasie. Wisienkę na torcie stanowią przepiękne malowidła Michała Anioła pokrywające sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, a wśród nich jedna z najsłynniejszych scen "stworzenie Adama" (niestety w kaplicy nie wolno robić zdjęć).  Zwiedzając bez przewodnika sami decydujemy ile czasu poświęcimy na podziwianie konkretnej rzeczy. Nawet nie wiem kiedy Nam zleciały dwie godziny. 
Będąc w Rzymie koniecznie wybierzcie się na wieczorny spacer. Stolica Włoch nocą wygląda równie spektakularnie co za dnia. Wszystkie zabytki są pięknie oświetlone, restauracje pootwierane do rana, a ulicami przechadza się mnóstwo turystów 💙💚💛💗 Żółta sukienka pochodzi ze sklepu TOP SECRET. Jak większość moich ubrań została zakupiona w sklepie internetowym, czyli bez wychodzenia z domu 😁 

You Might Also Like

0 komentarze